Pensioenfonds Banden en Wielen probeert ieder jaar de pensioenen te verhogen met een toeslag (indexatie).
Wat is toeslagverlening?
Geld wordt elk jaar minder waard, want prijzen stijgen. Dat betekent dat ook uw pensioen bij Pensioenfonds Banden en Wielen in waarde afneemt. U kunt immers minder kopen met hetzelfde geld. Om dat te voorkomen, probeert het pensioenfonds elk jaar de pensioenen te verhogen op basis van prijsontwikkelingen. Deze verhoging heet 'toeslag' of 'indexatie'. Een verhoging kan alleen als het pensioenfonds genoeg geld heeft. U hebt dus niet automatisch recht op een verhoging.
Hoogte van de toeslag
Bij het bepalen van de toeslag kijkt het bestuur naar de beleidsdekkingsgraad. De beleidsdekkingsgraad geeft de financiële gezondheid van het pensioenfonds aan.
Een goede beleidsdekkingsgraad is belangrijk, omdat het pensioenfonds de pensioenen graag ieder jaar een stukje wil verhogen. De pensioenen stijgen dan mee met de prijzen. Als de beleidsdekkingsgraad lager is dan 110%, mogen de pensioenen niet omhoog. Bij 110% of hoger kan het fonds een (gedeeltelijke) toeslag toekennen. Soms zijn pensioenen in eerdere jaren niet verhoogd. Dan kan er een inhaaltoeslag worden toegekend. Hiervoor gelden zwaardere voorwaarden. Deze kan uitsluitend worden verleend als de beleidsdekkingsgraad hoger is dan het maximum van 135% en 110% plus het vereist TBI.
Overzicht van de ontwikkeling van uw pensioen in de afgelopen 5 jaar
Over het jaar | Per | Verhoging | Prijsstijging (CPI niet afgeleid)* |
2024 | 1 januari 2025 | 0,00% | 2,58% |
2023 | 1 januari 2024 | 0,00% | -1,98% |
2022 | 1 januari 2023 | 0,00% | 16,93% |
2021 | 1 januari 2022 | 0,00% | 3,28% |
2020 | 1 januari 2021 | 0,00% | 1,12% |
2019 | 1 januari 2020 | 0,00% | 1,73% |
2018 | 1 januari 2019 | 0,00% | 1,68% |
* bron: Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS)
Verlaging van pensioenen
De pensioenen kunnen ook verlaagd (‘gekort’) worden. Het verlagen mag alleen als uiterste noodmaatregel, als alle andere maatregelen niet voldoende geholpen hebben. De afgelopen 5 jaar is uw pensioen niet verlaagd.